پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲

روایت یک بحران و عبور از آن/ نقش مدیریت انقلابی درحل چالش

روایت یک بحران و عبور از آن/ نقش مدیریت انقلابی درحل چالش

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و  فاضلاب لرستان، بارش‌های فروردین ماه سال جاری باعث کدورت بخش‌هایی از آب اشامیدنی خرم‌آباد شد، به طور‌ی‌که از ۲۹ فروردین ماه تا سوم اردیبهشت ماه کدورت آب به بیش از ۲۰۰ NTU‌ هم رسید و موجی از نگرانی را بین مردم و مسئولان ایجاد کرد.

با افزایش کدورت آب در ۳۱ فروردین ماه بلافاصله جلسه مدیریت بحران شبکه آب و فاضلاب  به ریاست معاونت عمرانی استان تشکیل شد، در عصر همان روز نیز جلسه مدیریت بحران در سالن جلسات استانداری به ریاست استاندار و به منظور بررسی راهکار کاهش و حذف کدورت و همچنین تامین آب مناطق دارای مشکل برگزارشد.

در ۳۱ فروردین اقداماتی مانند تامین آب مناطقی از شمال شهر از تصفیه خانه آب خرم‌آباد ، خارج مدار کردن ایستگاه پمپاژ ایستگاه و تامین آب آشامیدنی منطقه علوی از طریق مخازن خضر و بهشت رضا ، پیگیری اعزام ۵۰ دستگاه تانکر سیار آبرسانی از استان های معین ، وارد مدار کردن منابع تامین آب، اعزام تیم‌های کنترل کیفیت و پایش میدانی در سطح شهر و تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و بازدید وی از تصفیه خانه آب شرب شهر انجام شد.

وارد مدارکردن چاه شورا با ظرفیت ۲۵ لیتر در ثانیه، وارد مدار کردن چاه جهاد کشاورزی با ظرفیت ۳۰ لیتر در ثانیه برای تامین منابع آب شرب بخش هایی از ناصر خسرو ، وارد مدار کردن چاه اتکا با ظرفیت ۲۰ لیتر در ثانیه منطقه نهر ناصری ، وارد مدار کردن چاه‌های کارخانه آرد و چهار باغ برای تامین آب جنوب شهر و اجرای خطوط انتقال اضطراری به منظور انتقال آب فاقد کدورت به مناطق غیر تحت پوشش تصفیه خانه آب آشامیدنی خرم‌آباد  از دیگر اقدامات انجام شده است.

آماده باش ۹۳ دستگاه تانکر سیار آبرسان، توزیع حدود ۲۵ هزار آب بسته بندی و توزیع ۷۱ سرویس آب تانکری در مناطق متاثر از کدورت، نصب عملکردهای برداشت در چاه‌های سطح شهر با هدف کاهش مدت زمان آبگیری مخازن و کاهش مسافت اعزام تانکرها ، تدوام تصفیه آب با دبی متوسط هزار لیتر در ثانیه با کدورت ورودی متوسط ۲۰۰ در دوم اریبهشت و اتصال محدوده حد فاصل ۶۰ متری تا ۳۰ متری به منظور کاهش کدورت انجام شد.

عصر دوم اردیبهشت نصب سامانه گندزدایی آب ژاول چاه‌های جدید، تخلیه آب ژاول چاه های پمپاژ مستقیم جدید و پایش کیفیت تانکرهای آبرسان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و پایش کیفی شبکه انجام شد.

آماده باش ۹۳ تانکر سیار آبرسانی توزیع ۲۵ هزار بسته آب بسته بندی و توزیع ۱۹۱ سرویس آب تانکری در مناطق متاثر از کدورت در سوم اریبهشت از اقدامات انجام شده است، اندازه گیری و پایش مستمر کیفیت آب شهر با مشارکت و نظارت دانشگاه علوم پزشکی ، نمونه برداری مستمر از کیفیت آب شهر و انجام آزمایشات لازم در آزمایشگاه مرکزی و آزمایشگاه تصفیه خانه در سوم اردیبهشت از اقدامات انجام شده است.

اتصال خط تصفیه خانه آب به خط ایستگاه پمپاژگلستان، دبی سنجی خط تصفیه خانه آب به ایستگاه پمپاژ گلستان ، آماده باش مرکز ارائه خدمات ارتباط مردمی ۱۲۲ و انتقال آخرین گزارشات مبنی بر اعلام کدورت و سایر موارد مرتبط به سر تیم های عملیاتی را در سوم اریبهشت ماه داشتیم.  

خدمات رسانی و همدلی و همکاری گروههای جهادی در تهیه و توزیع آب بسته بندی و توزیع در مناطق متاثر در افزایش کدورت آب ، تشکیل جلسات مدیریت بحران با حضور معاونت عمرانی استان، مدیرکل بحران وزارت نیرو و مدیریت بحران شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و بررسی آخرین گزارشات و اقدامات انجام شده و در دست اجرا از دیگر اقداماتی است که در این روزها انجام شد.

تهیه و توزیع بیش از ۳۰ هزار بسته آب بسته بندی سه لیتری و ۱۲۲ سرویس آب تانکری در مناطق متاثر از کدورت ، پایش و  نمونه برداری کدورت و کلر باقی مانده مناطق مختلف، پشتیبانی و تدارکات و مشارکت همکاران مجموعه معاونت مالی پشتیبانی در تهیه و توزیع آب از دیگر کارهایی است که می‌توان مطرح کرد.

با پایان یافتن کدورت آب برآورد اولیه خسارت وارده به تاسیسات زیربنایی شرکت آب و فاضلاب ناشی از افزایش  ناگهانی کدورت چشمه های سطح شهر در دستور کار قرار گرفت. خسارت وارده به شبکه توزیع ناشی از ورود آب با کدورت بالا و نیاز به لایروبی و شست و شوی شبکه ۳ میلیارد تومان، خسارت ناشی از ورود آب با کدورت بالا به مخازن و نیاز به لایروبی و شستشوی مخازن ۱ میلیارد تومان، تامین مواد گندزدا و مواد منعقد کننده و تجهیزات اضطراری مورد نیازکنترل کیفی آب ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و اجرای خطوط انتقال اضطراری و تجهیزات سرچاهی و خطوط ارتباطی و تعمیرات تحمیلی به شبکه ۴ میلیارد تومان برآورد شد.

نبود منابع تامین آب پایدار و قابل اتکا و برنامه ریزی در شهر، کمبود مخازن در پهنه‌های بهره برداری به ویژه در مناطق مرکزی ،عدم جایگزینی تامین آب مناطق پمپاژ مستقیم ناصر خسرو و جلال آل احمد و خاتم الانبیاء و پشت بازار با حدود ۱۲۰۰۰ مشترک و عدم وجود خطوط انتقال بین مخازن جهت مدیریت توزیع آب  شبکه از چالش‌هایی است که منجر به کدورت آب در بخش‌هایی از شهر شد.

اصلاح شبکه آب ، حصارکشی پنج باب مخزن و ۷ حلقه چاه آب شرب به منظور رعایت پدافند غیر عامل، به روز رسانی تاسیسات تصفیه خانه آب و حدف پمپاژهای مستقیم آب آشامیدنی ، ساخت ۲۰ هزار متر مکعب مخزن در محل تصفیه خانه آب موجود،  احداث ۳۰ هزار متر مکعب مخزن، اجرای ۱۲ کیلومتر خطوط انتقال ، اصلاح مدوام شبکه توزیع آب آشامیدنی و احداث مدول تصفیه خانه آب  و مهم تر از آن تکمیل تصفیه خانه جدید آب خرم‌آباد از راهکارهای کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت برای کاهش و رفع کدورت آب آشامیدنی خرم‌آباد است.

به هر روی و پس از حدود یک هفته کدورت آب در بخش‌هایی از خرم‌آباد رفع شد، اما نکته حائز اهمیت همدلی و همکاری بین دستگاه های اجرایی در حل این بحران بود. در این میان اما نقش مدیرعامل جوان، متخصص، جهادی و انقلابی آب و فاضلاب لرستان در مدیریت این بحران و انجام اقدامات موثر قابل توجه است.

همراهی و مدیریت مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان باعث شد که این بحران ظرف مدت کوتاهی کنترل و رفع شود، یکی از اقدامات مهم که با مدیریت یاسر اکبریان، مدیر عامل جوان شرکت انجام شد تلاش برای تامین و توزیع آب آشامیدنی مناطق متاثر از کدورت بود. این موضوع نشان داد هر کجا تخصص و تعهد و روحیه جهادی و انقلابی در میان باشد به راحتی می‌توان از بحران‌ها عبورکرد.

 

 

آخرین خبرها

ویدئوها

رادیو آبفا
هفته دولت
گزارش افزایش مصرف آب درلرستان

تصاویر

طرح جهادآبرسانی درلرستان در قاب دوربین شرکت آب وفاضلاب استان با پیش رفت ۵۷درصدی قسمت اول
جشنواره آب و رسانه وزارت نیرو
کسب گواهینامه بین المللی
گرامیداشت روز زن
گرامیداشت یوم الله بیست ودوم بهمن
جشنواره نخستین واژه (آب)